cazki-do-paznokci

Pedicure – krok po kroku

Posted by

Każda kobieta marzy o pięknych i zadbanych paznokciach, zarówno tych u rąk, jak i tych u stóp. Profesjonalna pielęgnacja stóp nie zawsze musi wiązać się z kosztowną wizytą u kosmetyczki. Podobny pedicure do tego jaki będzie w salonie kosmetycznym możemy „zafundować” sobie sami w domu. Faktem jest to, że może zajmie nam to trochę więcej czasu, ale na pewno będzie to mniej kosztowne. Jak wykonać domowy pedicure?

Pedicure w domu – jaki sprzęt wybrać?

Aby samodzielnie w domu wykonać pedicure potrzebne nam będą:

  • – papierowy pilniczek,
  • – pumeks,
  • – preparat do zmiękczania skórek,
  • – krem do stóp,
  • – zmywacz do paznokci,
  • – sól do kąpieli, olejek do aromaterapii lub mleko,
  • – płatki kosmetyczne,
  • – peeling do stóp.

We wszystko można zaopatrzyć się z w sklepie internetowym Evonails z żelami, lakierami i akcesoriami do paznokci. Polecamy.

Zabieg pedicure – jak wykonywać?

Pierwszym krokiem w pielęgnacji naszych stóp jest zmycie z nich lakieru. Najlepiej robić to za pomocą płatków kosmetycznych, które w przeciwieństwie do waty czy wacików nie pozostawiają białych śladów na paznokciach. Zwilżamy płatek zmywaczem i delikatnie przecieramy płytkę paznokcia. Jeśli lakier nie schodzi, można docisnąć płatek do paznokcia. Jeżeli mamy paznokcie pomalowane na intensywny kolor to zmywacze bezacetonowe czy bezalkoholowe nie zdadzą w tym przypadku egzaminu.

Kolejny krok w naszym zabiegu to skracanie paznokci do odpowiedniej długości. W tym celu najlepiej do tego użyć specjalnych nożyczek. Pewnie każda z nas kiedyś miała problem z wrastającymi paznokciami. Jak, więc tego uniknąć? Paznokcie obcinać trzeba tuż przy skórze. Nie powinny one wystawać poza czubek palca. Następnie wygładzamy brzegi paznokci pilniczkiem. Najlepiej jest wybrać papierowy, gdyż metalowe niszczą płytkę paznokcia. Należy robić to w odpowiedniej kolejności – najpierw pilnikiem gruboziarnistym nadajemy odpowiedni kształt naszym paznokciom, a następnie wygładzamy je za pomocą pilnika drobnoziarnistego.

W kolejnym kroku czeka nas nieco przyjemniejsza część tego zabiegu, a mianowicie kąpiel stóp. Do wody np w misce dodajemy soli, olejki do aromaterapii lub po prostu zwykłe mleko. Stopy należy moczyć w ciepłej wodzie przez ok. 10 minut. Po wyciągnięciu stóp możemy delikatnie potrzeć skórę szczoteczką w celu zmiękczenia jej oraz poprawienia krążenia.

Następnie należy wykonać nawilżenie płytki paznokcia. W pierwszej kolejności nakładamy preparat zmiękczający skórki wokół paznokcia i delikatnie go wcieramy. Teraz za pomocą specjalnych patyczków odsuwamy skórę od płytki paznokcia. Mogą być tutaj potrzebne nożyczki do obcinania skórek, ale tylko wtedy, gdy wokół paznokcia zostanie nadmiar skóry. Kolejnym krokiem jest złuszczenie martwego naskórka z pięt. Robimy to za pomocą mokrego pumeksu lub pilnika do pięt. A dokładniej moczymy go i nakładamy na niego pilling do stóp lub do ciała, następnie delikatnie pocierając o pięty.

Następnym etapem jest nawilżanie stóp, które przed tym należy dokładnie osuszyć. Do nawilżania potrzebny nam będzie zwykły krem do stóp lub jakiś inny tłusty krem, najlepiej z witaminą A. Szczególnie intensywnego nawilżenia potrzebują skórki wokół paznokcia, dlatego właśnie tam powinno się wmasować największą ilość kremu. Ten etap już zakończony. Teraz trzeba zaczekać, aż kremy się wchłoną. Po wchłonięciu się kremów jeszcze raz oczyszczamy paznokcie zmywaczem.

Teraz przyszedł czas na nałożenie lakieru. Najlepiej jest go nakładać w trzech ruchach: jeden na środku i dwa po bokach paznokcia. Ważne jest, aby ruchy wykonywać od nasady paznokcia, aż do jego końca. Po nałożeniu pierwszej warstwy, należy odczekać kilka minut i dopiero, wtedy nakładać kolejną. Po ukończeniu malowania, paznokcie powinny dokładnie wyschnąć. Czasami zajmuje to nawet 40 minut. Unikniemy, wtedy zbędnych smug na paznokciach. Dla utrwalenia lakieru na paznokciach możemy spryskać stopy olejkiem nawilżającym. Oprócz paznokci nawilży on także skórki wokół nich.